Imigranci usiłowali nielegalnie dostać się do Niemiec. Mężczyzn ujęła Straż Graniczna
Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali kilka dni temu siedmiu obywateli Turcji, którzy usiłowali nielegalnie dostać się Niemiec - poinformował w niedzielę rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG por. SG Paweł Biskupik. Mężczyźni, wraz z wiozącym ich samochodem obywatelem Turkmenistanu, wpadli w ręce mundurowych w powiecie żagańskim w Lubuskiem.
2023-08-21, 03:26
Do zatrzymania obcokrajowców doszło podczas rutynowej kontroli drogowej. Funkcjonariusze z placówki SG w Tuplicach wytypowali do niej jadące w kierunku granicy BMW na polskich numerach rejestracyjnych. Samochodem kierował 45-letni obywatel Turkmenistanu, który nie posiadał przy sobie dokumentów potwierdzających tożsamość. Przewoził on siedmiu Turków, którzy mieli paszporty, ale nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju.
Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania ich do powrotu do ojczyzny.
Mężczyźni zostali objęci dozorem
Turcy przyznali się do zarzuconych im czynów i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata próby. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski zostali objęci dozorem Straży Granicznej.
45-letni kierowca BMW usłyszał zarzut pomocy w próbie nielegalnego przekroczenia granicy. On też się do niego przyznał i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się. W jego przypadku to osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo wszczęto wobec niego postępowanie skutkujące przymusowym opuszczeniem naszego kraju. Obywatel Turkmenistanu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.
REKLAMA
Porucznik Biskupik przypomniał, że za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi do trzech lat więzienia.
O imigrantach w referendum
Kwestii nielegalnej imigracji będzie dotyczyło jedno z pytań referendum, jakie odbędzie się 15 października, wraz z wyborami do Sejmu i Senatu. Pytanie, na jakie odpowiedzą Polacy, brzmieć będzie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?";
Za przyjęciem projektu uchwały o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało ośmiu parlamentarzystów. W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek sejmową uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.Propozycje pytań referendalnych brzmią następująco:
- Pierwsze: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?";
- Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?";
- Trzecie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?";
- Czwarte: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
Czytaj także:
- Przybywa nielegalnych migrantów we Włoszech. Jest ich ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r.
- Kolejne próby sforsowania granicy Polski. Migrantów przywiozły białoruskie służby
[ZOBACZ TAKŻE] Waldemar Buda: zapora na granicy z Białorusią jest dowodem horyzontalnego myślenia o bezpieczeństwie
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA